Bu sayfada Türkçe Podcast ile ilgili yayıncı, dinleyici ya da sadece ziyaretçi olarak merak edebileceğiniz soruların cevaplarını derlemeye çalıştık.
Bu soruların dışında merak ettikleriniz veya bizimle paylaşmanız gereken bir konu varsa lütfen Bize Ulaşın sayfamızı ziyaret edin.

"Türkiye'nin Podcast Platformu" diyorsunuz. Gerçekten öyle misiniz, her Türkçe podcast burada var mı?
Evet, Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı podcast tanıtım platformuyuz.
Şu anda Türkçe olarak yayın yapan, temel platformlarda ya da yayın gruplarının portallarında yer alan ve sadece birkaç bölümde kalmayıp süreklilik sağlayabilmiş podcast'lerin büyük çoğunluğu sitemizde yer alıyor. Yayına yeni başlayan ya da bahsettiğimiz platformlarda yeni yer bulan podcast'leri de listemize düzenli olarak ekliyoruz. Her sabah saat 8:00'de ana sayfamızda yeni bir podcast görebilirsiniz.
Sadece, bazı kriterlere uygun omayan podcast'leri burada göremeyeceksiniz. Ayrıntılar bu sayfadaki son soru ve cevapta.

Bir podcast yayınlıyorum ama burada bulamadım. Yayınımı nasıl ekleyebilirim?
Öncelikle, podcast'iniz yayın için programlanmış ve sırada bekliyor olabilir.
Podcast'iniz için geçerli bir web siteniz ya da link verebileceğiniz Apple ya da Spotify gibi platformlarda bir yayın adresiniz varsa, en az 3 bölüm yayınladıysanız ve düzenli bir yayın trafiği sağlıyorsanız, lütfen Bize Ulaşın sayfamızdaki bilgileri kullanarak bu bilgileri iletin. En kısa sürede burada olacaksınız.

Podcast yayınımı burada gördüm ancak bir düzeltme yapılması gerekiyor. Ne yapabilirim?
Düzeltilmesi ya da güncellenmesi gereken bölümü lütfen bilgi@turkcepodcast.com adresimizi kullanarak bize iletin. En kısa sürede güncellemenizi gerçekleştireceğiz.

Podcast yayınlamak istiyorum, nasıl yapabilirim?
Podcast yayıncılığıyla ilgileniyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, temel bilgileri ve adımları öğrenmek için Podcast Yayınlamak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Neden sadece Spotify, Apple ve Google adreslerini veriyorsunuz? Neden diğer podcast platformlarının linkleri yok?
Podcast yayınları için hizmet sağlayan çok alternatif var ancak biz karmaşık ve uzun sayfalar yayınlamaktansa, sade ve amacına uygun basit bir görünüm elde etmeyi amaçladık.
Seçtiğimiz platformlara ve sebeplerine gelince;
Apple Podcasts bu yayıncılığı oluşturan mecra olduğu için,
Spotify podcast yayıncılarına yaptığı yatırım ve mecra olarak popülerliği ile bir çok mobil cihazda uygulama olarak kullanıldığı için,
Google da her zaman en çok kullanılan platform olduğu sayfalarımızda kullanıldı.
Yayına başladığımızda Soundcloud adreslerini de veriyorduk ancak podcast yayın desteği konusunda Soundcloud'un popülerliğini kaybettiğini gözlemledik ve artık listelerimizin dışında bırakıyoruz.
Sadece ses dosyası olarak değil, görüntülü yayın yapan YouTube kanallarını da ayrıca podcast sayfalarına ekliyoruz.

Bir podcast yayınlıyorum, dinleyip eleştirir ve değerlendirir misiniz?
Maalesef öyle bir misyonumuz ya da organizasyonumuz mevcut değil. Amacımız sadece yayınlara burada yer vererek tanıtılmasına katkıda bulunmak. Ancak yayına yeni başlayan ya da bir değerlendirme yapmak amacıyla bilgi edinmek isteyenler için editör paylaşımlarımız oluyor ve olacak. Podcast yayıncılarına önerilerimizin ilk bölümünü bu sayfada bulabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızda kısa tanıtımlar yapıyorsunuz. Bizi de tanıtır mısınız?
Sosyal medya hesaplarımızda hazırladığımız kısa tanıtımlar için elimizden geldiğince dengeli ve çeşitliliği koruyacak yayınlar seçmeye gayret ediyoruz. Açık olmak gerekirse, podcast mecrasını tanımak isteyen yen dinleyicilerin ilgisini çekebilecek popüler podcast yayınları ile daha fazla dinlenmesi için katkıda bulunmaya çalıştıklarımız arasında bir denge var. Bu seçimlerimizde ayrıca konu çeşitliliği, teknik içerik farklılıkları, kategoriler gibi birçok kriteri de korumaya çalışıyoruz.

Gazete Oksijen ve gazeteoksijen.com için podcast önerilerini neye göre hazırlıyorsunuz? Bizi de tanıtır mısınız?
Gazete Oksijen için hazırladığımız önerileri belirli bir akışa göre ve içerik dengesini korumayı önde tutarak hazırlıyor ve O2 editörlerimize iletiyoruz. Gazetede son karar her zaman editörlerindir.

Bazı podcast'lerin sayfalarındaki dinleme bölümlerinde 'hesap bulunamadı, oynatılamadı' gibi uyarılar çıkıyor ve açılmıyor, neden?
Bazı podcast'leri yayınlandıktan bir süre sonra yayıncının kendi isteğiyle bazı platformlardan ya da tamamından kaldırılmış olabiliyor. Bu durumda sayfadaki 'embed' kodlar yayın çekemiyor ve bağlantılar da çalışmayabiliyor. Bizi haberdar ederseniz, sayfanın güncellenmesini sağlayabiliriz.


Podcast yayıncıların telif haklarını koruyor musunuz?
turkcepodcast.com sadece bir katalog ya da kütüphane olarak değerlendirilebilir. Sitemiz sizi bilgilendirip, dinlemek istediğiniz podcast'in orijinal sayfasına yönlendirir ya da (eğer mevcutsa) doğrudan o sayfadan dinleme yapmanızı sağlayacak embed (sayfaya yerleştirilmiş) kod kullanır. Dolayısıyla herhangi bir yayını kendi sitemize taşımıyoruz ve podcast sahiplerinin kendi sayfalarında ya da temel platformlardaki hesaplarında dinlenme rakamlarına bir negatif etkimiz olmuyor. Aksine, amacımız podcast yayıncılarına katkıda bulunmak.

Kişisel haklarımı ya da geleneksel değerlerimizi ihlal eden bir podcast var. Ne yapacaksınız?
turkcepodcast.com sadece bir tanıtım mecrası. Bu yüzden platformumuzda yer alan tüm podcast'lerin iletişim bilgilerini de sayfalarda paylaşıyoruz. Doğrudan podcast yayıncılarıyla iletişim kurmanızı öneriyoruz. Ancak ısrarla düzletilmeyen bir durum varsa ve bu yasal olarak bireysel haklarınızı ihlal eden bir sürece dönüşüyorsa, lütfen bizimle bağlantıya geçin.

Yasalara aykırı bir yayın olduğunu düşünüyorum. Bu yayını kaldırır mısınız?
turkcepodcast.com altını çizerek belirttiğimiz gibi sadece bir  tanıtım mecrası. Yayınların içeriklerine dair bir sorumluluğumuz mevcut değil. Ancak Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç unsuru oluşturacak ya da toplumsal değerlerimize hakaret barındıracak yayınların platformumuzda yer almasına asla izin vermeyiz. Böyle bir yayınla karşılaştığınızı düşünüyorsanız hemen müdahale edebilmemiz için lütfen bilgi@turkcepodcast.com adresimizi kullanarak bize bu durumu iletin.

Bir podcast eğitimi/etkinliği düzenlemek istiyoruz. Sizi davet edebilir miyiz?
Evet, çeşitli etkinliklere katılarak deneyimlerimizi paylaşıyor ve podcast yayınlarının daha profesyonel olabilmesi için önerilerimizi iletiyoruz. Talebinizin detaylarını bilgi@turkcepodcast.com adresimizi kullanarak bize iletebilirsiniz.

İnisiyatif kullanarak henüz yayınlamadığınız ya da bu platformda hiç yer vermeyeceğiniz podcast'ler var mı?
Maalesef evet.
Aradığınız bir podcast burada yoksa, olası sebepleri açıkça isteleyelim:

  • Öncelikle, aslında o podcast yayına hazır ve sırasını bekliyor olabilir. Bir süre sonra sayfamızı lütfen tekrar ziyaret edin ve sadece son eklenenlere değil, arama yaparak iç sayfalara da bakın. Gerekirse bilgi@turkcepodcast.com adresimizi kullanarak bize talebinizi iletebilirsiniz.
  • Yayında toplumsal değerlerimiz açısından çok rahatsız edici bir dil kullanılıyor ve o yüzden platformumuzda yer almayacak olabilir. (Buradaki kriterleri elbette "kendi keyfimize göre" değil, bize de yayıncıya da yasal olarak sorun yaratabilme potansiyeline göre değerlendiriyoruz. )
  • Tarafı ne olduğu fark etmeksizin, yasal sınırları zorlayıcı derecede siyasi bir dil kullanıyor ve bireysel eleştirilerin dışına çıkarak kışkırtıcı politika yapıyor olabilir.
  • Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçu sabit görülmüş ya da yargı aşamasında olan bir grubun, oluşumun, örgütün yayınladığı bir içerik olabilir.
  • Teknik içerik olarak muhteşemlik aramıyoruz ama standart yayın ortalamasının çok uzağında kalarak dinlemeyi çok zorlaştıran, neredeyse imkansızlaştıran zayıf bir teknik kaliteye sahip olabilir.
  • Sadece birkaç bölüm yayınlanıp yayın hayatını bırakmış olabilir.
  • Çok yeni olup henüz sadece birkaç bölüm yayınlanmış olabilir.
  • Burası sadece bir tanıtım platformu ve yeniden iletim noktası olmasına rağmen, yayıncının kendi talebiyle podcast bu platformdan kaldırılmış olabilir.
  • Ya da düzenli olarak tüm platformları inceliyor olmamıza rağmen gerçekten henüz bulamamışızdır, belki de gözümüzden kaçmıştır! Sayfa başında anlattığımız kriterlere uyuyorsa, lütfen bize iletin. En kısa sürede güncellemeyi gerçekleştireceğiz.İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz, iyi dinlemeler.
turkcepodcast.com ekibi