Radyo Programları Podcast Önerileri Bölüm 1


Türkçe Podcast platformumuzda çeşitli konularda podcast önerileri yaparak yayıncıların tanıtımlarına katkı sağlayacak bir bölüm oluşturmaya karar verdiğimizde, bu bölümün ilk başlığını radyo programlarına ayırmak konusunda hiç şüphemiz yoktu. Ama bu elbette, 'En iyi Türkçe podcast yayınları her zaman radyo programlarından oluşuyor.' anlamına gelmiyor. Dünyanın teknolojik değişimiyle birlikte sektör eski popülaritesinden biraz uzaklaşmış olsa da, Türkiye'de hala çok iyi radyo programlarının üretildiğini biliyoruz ancak bazı sosyal medya paylaşımlarımızda da belirttiğimiz gibi artık radyo programlarıyla yarışacak derecede iyi prodüksiyonlarla ya da iyi içeriklerle üretilen podcast yayınları da var.

Bizim bu bölümde önce radyo programlarından bahsetmemizin sebebi ise aslında bir tür teşekkür diyebiliriz. Çünkü Türkiye'de podcast yayıncılığının başlaması ve kitlelere ulaşmasının ilk adımı radyolar sayesinde oldu. Program kayıtlarının internete yüklenmesi ve iTunes'da yayınlanmasıyla birlikte Türk dinleyici de podcast kavramıyla tanışmış oldu. Bu yüzden, tüm radyo emekçilerine selamlar göndererek radyo programlarından Türkçe podcast önerilerimize geçelim.

Öncelikli bir not: Bu bir podcast tavsiyeleri listesidir, en iyi podcast listesi değildir. Dolayısıyla bir sıralama yapmayacağız. Ayrıca, Radyo Programları kategorisinde olduğu gibi, çok sayıda podcast yayını bulunan diğer kategorilerde bu listelerin devamı da gelecek. Yani önerilerimiz sadece bu 5 podcast'ten ibaret değil.
İyi dinlemeler.
Modern Sabahlar Podcast


Bu listenin en başına Modern Sabahlar'ı koymanın bir mecburiyet olduğuna inanıyoruz. Zira, arada küçük bazı denemeler varsa da (ki biz bilmiyoruz), Türkiye'de düzenli olarak podcast yayını başlatan ilk program Modern Sabahlar oldu. O dönemde Radyo ODTÜ'de yayınlanan programın kayıtları düzenli olarak iTunes'a yüklendi ve bir süreklilik sağlandı.

Yayın teknolojileri konusunda Radyo ODTÜ'nün Türkiye'de o dönemde sektöre katkılarının da altını çizmekte fayda görüyoruz. Sözgelimi, bütün bu gelişmelerin yolunu açacak olan ilk adım, Türkiye tarihinde bir radyonun ilk defa internetten yayın yapması da 1996 yılında Radyo ODTÜ tarafından gerçekleştirilmişti.

Modern Sabahlar Radyo ODTÜ'de Ege, Fahir ve Oktay üçlüsüyle efsaneleşti. Karnaval radyolarında ulusal kitleyle buluşan program şu anda Ege Kayacan ve Fahir Öğünç ikilisiyle Show Radyo'da yayınlarına devam ediyor.

Editörün Notu: Spotify'da da yer almalarını bekliyoruz.

> Modern Sabahlar Türkçe Podcast Sayfası


Nihat'la Muhabbet Podcast


Yolu İstanbul trafiğinden geçmiş herkesin mutlaka Nihat Sırdar dinlemişliği vardır! Arabanızda açmadıysanız, dolmuşta ya da serviste ona mutlaka rastlamışsınızdır. O, yıllardır Türkiye'nin en çok konuşulan radyo yayıncılarından biri. Muhalif ama saygıyı yitirmeyen çizgisi ile gündem oluşturmayı çok iyi başaran Nihat'ın yayındaki konu etiketlerini neredeyse her gün Twitter'da TT listelerinde görebilirsiniz.
Arka planda da sürekli olarak kendisini ve yayınını daha da iyi hale getirmek için hep çalıştığını biliyoruz. Sözgelimi, herkes onu sadece keyfi gezilerde zannederken, yurtdışında oldukça önemli dijital içerik fuarlarını takip etmesi ve hep daha iyiyi araştırması onun sürekliliğine katkı yapan özellikleri.
Yayın yaptığı radyolar değişse de, değişmeyen ve genişleyen dinleyici kitlesi podcast'ler sayesinde onu yakalayabiliyor. Şimdilerde kendi kurdukları Kafa Radyo'da yayındalar.

Editörün Notu: Sadece Soundcloud'da yayınlanan podcast'lerin Apple ve Spotify'a da yüklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

> Nihat'la Muhabbet Türkçe Podcast Sayfası


Mesut Süre ile Rabarba Podcast


Boyu kadar uzun bir radyo kariyeri var Mesut Süre'nin! Mesut'un, zaman zaman programdaki daimi konuklarından da bizimki gibi kötü esprilere maruz kaldığını biliyoruz, dinleyenler de alışık nasıl olsa diye düşündük. Rock FM denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biriydi Mesut Süre. Devamında Karnaval radyolarına geçmesiyle birlikte, o da, onun sayesinde müdavim dinleyicileri hayatlarının her döneminde değişik müzik tarzlarıyla tanışmış oldular.

Burada Karnaval'ın sektöre katkısının da altını çizmek isteriz. Deneyimli radyoculara yayın alanı sağlamasının yanında, teknolojik dünyanın yayıncılık yeniliklerine yatırım yaparak radyo sektörüne katkı sağlamaları ve çıtayı yukarı çekmeleri çok önemli. Aynı zamanda bünyelerinde çok sayıda karasal ve dijital radyo bulunmasına rağmen değişik konularda özel podcast içerikleri üretiyor olmaları çok değerli.

Son dönemde İlişki Testi ile -kendi deyimiyle- bir YouTube ünlüsüne de dönüşen Mesut'un daimi konuklarının her biri de kendi şovlarını sahnelemeye başladılar. Ekip olarak gösteri dünyasına büyük katkı sağlayan Rabarba'nın podcast'leri de çok dinleniyor.

Editörün Notu: Yıllardır neredeyse ağlamaklı bir  şekilde telefonla bağlanan dinleyicilerine sesi kapatmaları için kullandığı ses tonuyla seslenelim ona ve Karnaval yetkililerine: 'Spotify'a da yükleyin lütfen.'

> Mesut Süre ile Rabarba Türkçe Podcast Sayfası


NTV Radyo Podcast


Habere ulaşmanın en kolay yolu sloganıyla yayında olan NTV Radyo, ekonomiden spora, yaşamdan kültür-sanata hayatın tüm alanlarından haberleri ve gelişmeleri mikrofona taşıyor. İşe Giderken ve Eve Dönerken gibi haber programlarından Cazın Büyüsü ve Makam Farkı gibi müzik programlarına uzanan geniş bir arşivleri var. Ama mesela Başkomiser Nevzat gibi kendine özel bir kitle edinmiş programlar da mevcut.
Popüler haber kanalları için de podcast sektörünü en ciddiye alan ve düzenli olarak içerik güncelleyen tek kurum olduğunu söyleyebiliriz.

Editörün Notu: NTV Radyo podcast yayınlarının Spotify'da yer almaması eksiklik. Soundcloud'da programlar için özel playlist'ler oluşturulsa da, Apple Podcasts'te ve diğer platformlarla bazı programlar tek başına dinlenebilmek isteniyor. Düşünülmeli.

> NTV Radyo Türkçe Podcast Sayfası

Tahminatörler PodcastEvet, bu bir radyo programı değil, farkındayız. Hatta bu sebeple büyük bir ihtimalle sosyal medyada linç yemiş olabiliriz şimdiden. Ama işin içinde Cenk ve Erdem beyler var. Onlar Türkiye'de radyo tarihinin içinde yer alan isimler. Yıllarca onların bitmeyen müebbet muhabbetleri dinlendi radyolarda. Ayça Şen gibi onlar da radyodan uzaklaşmak durumunda kaldılar ama neyse ki Storytel için bir podcast yayınlıyorlar ve hasret gideriyor özleyenler. Ayrıca güncel yayınları için YouTube kanallarına da uğrayabilirsiniz.

Editörün Notu: Onları kendi yayınlarıyla da podcast ortamlarında duymayı bekliyoruz.

> Tahminatörler Türkçe Podcast Sayfası


Bu Sayfalar da İlginizi Çekebilir

> Türkçe Podcast Önerileri Ana Sayfa
> Konuk Önerileri - Kemal Ayça
Radyo Programları kategorisindeki tüm podcast'ler

Çeşitli kategorilerden ve konuk editörlerden podcast önerilerimizi kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.