Çünkü...
Değişen şartlarla birlikte bazı iyi gazetecilerin sektörden bilinçli ya da zorunlu olarak uzaklaşmak durumunda kaldığı bir dönemdeyiz. Bu süreçte yeni mecralar oluşturan kimileri, sadece kendi isimlerinin sürekliliklerini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda o mecraların da öncüleri oluyorlar. Nilay Örnek, geçmişinden gelen birikimiyle birlikte “Nasıl Olunur?” ile adeta podcast dünyasının Türkiye’deki ilk tanıtım elçilerinden biri oldu. Ama bize göre onu farklı konumlandıran, bu öncülüğü kendisine “kapatıp” duvarlar örmektense, iyi bulduğu tüm podcast’lerin daha çok insana ulaşabilmesine katkı sağlama paylaşımcılığı. Yoksa, her öneri listesinde onun yayınlarından bahsedilmesinin sonucu olarak yukarıda bir yerde tek başına oturma çabasında da olabilirdi. Biz de işte tam olarak bu sebeple, herkesin önerdiği podcast'in kahramanından, onun da neleri tavsiye edeceğini duymak ve sizlerle paylaşmak istedik.
Şimdi söz Nilay Örnek'te.
(Yayın Tarihi: 6 Mart 2020)

Nilay Örnek Podcast Önerileri

Eskiden de podcast dinlerdim ama kendim de yayın yapmaya başladıktan sonra -belki de son dönemde kaliteli podcast'lerin sayısı da arttığından- çok daha fazla dinler oldum. Ben bir yayına aşinalık geliştirmekten çok "konu" bazlı arama yapıyorum. "Roma tarihi" yazıp misal, ne gelirse dinliyorum. Özellikle müzik ve bilimle ilgili işleri kaçırmamaya çalışıyorum. Ses kaydının kalitesi ve yayının başındaki "geyik" beni etkiliyor. Kendim de Storytel ile çalıştığımdan, 'özenlerini' bildiğimden, belki de yayıncıları da tanıdığımdan ne yaparlarsa dinlemeye çalışıyorum.

Liste, 5 podcast içerince ne yapacağımı şaşırıyorum, her daim baktığım birkaç işi de yine de ekleyeyim.


1. Açık Radyo (Açık Bilinç, Botanitopya, Açık Dergi ve Açık Gazete)


Podcast'i onlarsız düşünmek zor; her ne kadar asıl amaçları radyo yayını olsa da... Açık Bilinç, Botanitopya, Açık Dergi ve Açık Gazete yayınlarından en çok dinlediklerim sanırım.

Açık Bilinç Türkçe Podcast Sayfası
Botanitopya Türkçe Podcast Sayfası
Açık Dergi Türkçe Podcast Sayfası
Açık Gazete Türkçe Podcast Sayfası


2- Yine Yeni Yeniden 90'lar


Sezgin İnceel ve İlker Hepkaner'in podcast'i çok spesifik, hatta fazla spesifik:) 90'lar Türkçe müziği "gölgede kalmış konu ve insanlar" üzerinden, feminist ve kuir akademisyenlerin bakışıyla ele alıyorlar. Ben onların "inceliklerini", ayrıntılarını seviyorum, bir de bugün unuttuğumuz insafa ve "anlayışlı bakış açısına" sahip olmalarını... Özlem Tekin'in feminist gibi görünüp ters köşe yapışını mesela "dönemin şartlarıyla" konuşup "Bugün olsa belki başka olurdu"yu söyleyebiliyorlar. Bunlar küçük ayrıntılar ama önemli...

Yine Yeni Yeniden 90'lar Türkçe Podcast Sayfası


3- Kısa Dalga (Türkiye'de Cinsellik, İlham Verisi)


Ben haberin podcast'te olmasını değerli bulsam da çok az zaman dinlemeyi tercih ediyorum. Ancak.. Kısa Dalga'da Nazan Özcan'ın yaptığı dosyaların (Türkiye'de Cinsellik) hem 'narrative' yani hikâyeli podcast anlatımına uygun yapıldığını, bu anlamda çok emek verilen bir iş olduğunu düşünüyorum hem de Özcan'ın iyi gazeteciliğini görebiliyorum. Sadece bazen o aktarırken "okuma" tonu gibi duruyor ama konunun akışı bayağı iyi; kıymetli bence. Melis Tufur'un İlham Verisi de ilham verici.

Kısa Dalga Türkçe Podcast Sayfası


4- Medyascope (Kültür Tarih Sohbetleri ve 2 Hafta, 1 Gün)


Haberi podcast olarak dinlemeyi sevmiyorum dedim ama:) bazen dinliyorum. Bu arada özellikle podcast için yapılmış işleri podcast olarak görme eğilimindeyim. Görsel bir yayının podcast'e aktarılması hoş olmayabiliyor. Ama yine de Medyascope içinde özellikle Cengiz Özdemir ile Ozan Sağsöz'ün Kültür Tarih Sohbetleri'ni, ara ara Ruşen Çakır'ı buradan takip ediyorum. Burak Tatari'nin 2 Hafta, 1 Gün'ü de galiba podcast olarak yapılmış bir iş ve galiba Medyascope ile yapılıyor; ona da kişiye göre:) bakıyorum. (Böylece 3 podcast sıkıştırmış oldum:)

Medyascope Türkçe Podcast Sayfası


5- İlk Sayfası


Can Kozanoğlu ile Mirgün Cabas'ın "Nereden Başlasam?"ını dinliyorum son dönemde, İlk Sayfası dememin özel nedeni ise çok sevdiğim yazarlarla ilgili gerçekten ilginç bilgiler öğretmesi. Nereden Başlasam bana kısa geliyor (aslında normali o, benimkiler 1 saat:), zaman sınırlandırması sevmiyorum ama dinlemeyi seviyorum:)

İlk Sayfası Türkçe Podcast Sayfası


Nilay Örnek'i Takip Etmek İçin;

> Nilay Örnek Twitter Hesabı
> Nilay Örnek Instagram Hesabı

Bu Sayfalar da İlginizi Çekebilir

Türkçe Podcast Önerileri Ana Sayfa
Yekta Kopan Podcast Önerileri
Ayşen Şahin Podcast Önerileri
Can Öz Podcast Önerileri
Kemal Ayça Podcast Önerileri

Çeşitli kategorilerden ve konuklarımızdan podcast önerilerimizi kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.