Güncelleme Tarihi: 1 Temmuz 2021
Bu sayfada 2020 yılı boyunca, turkcepodcast.com adresinde en çok (tekil) ziyaret edilen sayfalar baz alınarak hazırlanan aylık "Top 20" listelerini yayınladık. Şu anda bu sayfada gördüğünüz güncel liste ise, 2021 yılının ilk yarısı (Ocak-Haziran arası 6 aylık süreç) boyunca elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hazırlanan listedir. Listenin hemen altında, bu listenin oluşturulma kriterleri ve ayrıca bu listeden bağımsız olarak podcast'lerin dinlenme raporları ile ilgili soru-cevap olarak hem yayıncılar, hem de dinleyiciler için açıklanmış detayları bulabilirsiniz.
İsimlerin üzerine tıklayarak o podcast'in bilgi sayfasına gidebilirsiniz.


TÜRKÇE PODCAST TOP 100


 1. Nihat'la Muhabbet
 2. Nilay Örnek Soruyor, Nasıl Olunur?
 3. Yeni Haller
 4. Mesut Süre ile Rabarba
 5. Beyhan Budak - Kendine İyi Davran
 6. Biraz Konuşabilir Miyiz?
 7. Medyascope
 8. Umarım Annem Dinlemez
 9. Ayça ve Toni ile Ev Hali
 10. Fularsız Entellik
 11. Kısa Dalga
 12. Nihat'la Sivrisinek
 13. Merdiven Altı Terapi
 14. Ünsal Ünlü
 15. Bi' Gidene Soralım
 16. Modern Sabahlar
 17. Kendimiz İçin Yapıyoruz
 18. Ortaoyuncular
 19. Burda Olan Burda Kalır
 20. Yeni Medya 451
 21. Endişeli Psikolog
 22. Popular Science Türkiye
 23. Teyit.org T Cetveli
 24. O Tarz Mı?
 25. Ben Okurum
 26. Trend Topic
 27. Nilay Örnek ile Yolculuk Nereye
 28. Kariyer Kılavuzu
 29. Vasıtalar
 30. Frenchos ile Aramızda
 31. Olumlu Dünya
 32. Şehir Hikayeleri
 33. Zihnimin Kıvrımları
 34. Mitolojik İnciler
 35. Bu Mu Yani?
 36. Yine Yeni Yeniden 90'lar
 37. 42 Dakika
 38. Olay Şu Ki
 39. Bana Yarından Bahseder Misin?
 40. Kefe
 41. Sinema ve Dizi Gündemi
 42. Lüzumsuz Bilgiler
 43. Potacast
 44. Odadaki Fil
 45. Sevin Okyay'la Polisiye Roman
 46. Mutfaktan Sesler
 47. Psikiyatri ve Duvarın Ardı
 48. Kendimle Karşılaşmalar - Arzu Erkan Yüce
 49. Aposto
 50. Bunu Ben De Yaparım
 51. Lumost
 52. Cenk ve Erdem Atasözleri Atölyesi
 53. Gülünecek Bir Şey Göremiyorum
 54. Anormal Şartlar Altında
 55. Kahverengi Yol Panoları
 56. Yoldayız Geliyor Musun?
 57. Geleceği Konuşalım
 58. Socrates FC
 59. Mental Klitoris
 60. Ketojenik Beslenme ve Intermittent Fasting
 61. Kanepedeyiz
 62. Doğan Cüceloğlu
 63. Bedava Fikir
 64. Denge'm
 65. Klişel Gelişim
 66. Salon Sporu
 67. Teras Noir
 68. 20'li Yaşlar
 69. Zeki Kayahan Coşkun ile Matrax
 70. Acil Çıkış
 71. Annemin Plakları
 72. Esmiyor
 73. Kamusal Alanda Tabusal Konular
 74. Dünya Trendleri
 75. Binbir Gece Masalları
 76. Radyo Tiyatrosu
 77. Sinan Güler'le Soyunma Odası
 78. Kaybedenler Kulübü
 79. Sote
 80. Yeniden Muhabbet
 81. Hayata Dair Sohbetler
 82. Azra Kohen Öneriyor
 83. BadiParmak
 84. Persona
 85. Kabareden Naklen Okan Bayülgen
 86. Onbir Onsekiz
 87. Mezun Hikayeleri
 88. Kalt'ın Podcast'i
 89. Vişne & Tuz'la Seks CV'si
 90. Mikrofonika
 91. 8. Viraj
 92. SBS Türkçe
 93. Nereden Başlasam
 94. Bir Nevi Biyografi
 95. Kafa Rahatlatan Sohbetler
 96. MenEmen
 97. Dip Çizgi
 98. Fidiro Kahvesi
 99. Kim Bu Veganlar
 100. Arkası Yarın


Buradaki Top 100 listesinin dışında da  podcast'ler keşfetmek için Türkçe Podcast Önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Türkçe Podcast Listeleri ve Genel Olarak Podcast Dinlenme Raporları Hakkında Sorular ve Cevaplar

Top 20 (Top 100) Listesi nedir?

Bu listeler, yayınlanma (güncellenme) tarihinin öncesindeki son 1 ay (yıl) içinde turkcepodcast.com platformu üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesidir.
Sayfa içindeki arama bölümünün sonuçları, sosyal medyadan gelen ziyaretçiler, Google ve Yandex gibi arama motorlarıyla ulaşılanlar, en iyi podcast önerileri paylaşan önemli isimlerin yönlendirmeleri, bizzat podcast sahiplerinin kendi yayınlarında bu platformdan bahsetmeleri ya da sosyal medya hesaplarında adresleri paylaşmaları gibi birçok faktörün etkisiyle oluşan dengeli ve gerçekçi bir listedir. Manipüle edilmemesi için sayfa ziyaret sayısı değil, tekil ziyaret sayıları baz alınır.

Top 20 (Top 100) Listesi ne değildir?

Bu liste "Türkiye’nin En Çok Dinlenen Podcast’leri" listesi ya da "Dünyada En Çok Beğenilen Türkçe Podcast’ler" listesi değildir. Zaten teknik olarak böyle bir liste oluşturulabilmesi hiçbir ülke için mümkün değildir. Sebebini aşağıda bir sonraki sorunun cevabında açıkladık. Ancak bu listenin gerçekçi bir fikir verdiğini de özellikle belirtmek isteriz. Sayfa ziyaret sayılarımız ve Türkçe podcast pazarındaki güncel konumumuz, (önemli platformların verileriyle karşılaştırdığımızda da) bizi sağlıklı bir sıralamayla buluşturuyor.

Neden "En çok dinlenen Türkçe Podcast’ler diye bir liste oluşturulamaz!" diyorsunuz?

Podcast yayınlamak için kullanılan çok sayıda mecra var. Böyle bir liste oluşturabilmek için, yayın hizmeti veren tüm mecralardan dinlenme raporlarını edinmek gerekir. Daha pratik olmak istesek bile, dünya çapında bu hizmeti veren ve önemli sayıda Türkçe podcast yayınlarına da ev sahipliği yapan onlarca farklı platform var. Böyle bir raporlamaya ulaşmak neredeyse imkansız. RİAK’ın koordine ettiği Radyo Ölçümleri benzeri bir kurumsal çalışma yapılmadığı sürece de genel bir değerlendirme yapmak mümkün olmayacak. Bu şartlarda ortaya çıkacak her liste ya subjektiftir ya da belirli kriterler baz alınarak hazırlanmıştır. Biz de listemizin kriterlerini açıkça belirttik.

Spotify Podcast’ler listelerinde (ya da Apple Podcast'ler listelerinde) üst sıralarda olan bir podcast sizde neden çok daha aşağıda görünüyor?

Öncelikle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bu liste paylaşım tarihinin öncesindeki son 1 ay (1 yıl) içinde turkcepodcast.com üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesi. Öte yandan, bir konunun altını çizmek isteriz. Bir podcast yayınının gerçek anlamda en çok dinlenenlerin arasında girebilmesi için her şeyden önce mutlaka hem Spotify Podcast'ler hem de Apple Podcast'ler kataloglarında yer alması gerekiyor. Eğer bir podcast, yayını hangi podcast sağlayıcı üzerinden yapıyor olursa olsun, ayrıca bu iki mecradan herhangi birinde yayınlanmıyorsa, toplam podcast dinleme pazarının oldukça önemli bir oranına yayınını ulaştıramıyor demektir. Bu durumda Spotify ya da Apple listelerinden birinde üst sıralarda yer alsa bile, toplamda en çok dinlenenler arasına girebilmesi (sıradışı bir toplumsal durumun anlık tetiklemesi olmadığı sürece) matematiksel olarak mümkün değildir.
Spotify ve Apple’ın dinlenme sayılarına etkilerini de son bölümde verilerle açıkça anlattık.
(Sadece tek bir platformda yayınlanmasına rağmen etkisi yüksek olan istisnai örnekler elbette var ve listemizde de yer alabiliyor.)

Siz kimsiniz peki? Bu konuda nasıl bu kadar ahkam kesebiliyorsunuz ve neden bu kadar uzun açıklamalar yapma gereği duydunuz?

Bir kuruma ya da medya grubuna bağlı değiliz. Kimseyi öne çıkarmak gibi bir niyetimiz ya da gizli çabamız yok. Objektifiz. Türkiye’de hızla büyüyen podcast dünyasının doğru zeminde oluşabilmesi ve iyi içerikler üretilebilmesi için bu platformu oluşturmuş bir ekibiz. Yıllar boyunca uluslararası bir mecraya hazırladığımız bu içeriği Türk podcast yayıncıları ve dinleyicilerine de sunmak istedik. Bu yüzden hakim olduğumuz konulardaki tespitlerimizi ve analizlerimizi burada paylaşmaya devam edeceğiz. Tam olarak da bu sebeple, burada ne yaptığımızı olabilecek en şeffaf haliyle anlatmak istedik.
Bu platformda bulunan listeleri ve önerileri de, podcast dünyasıyla yeni tanışan dinleyicilere bir başlangıç noktası sunabilmek için yayınlıyoruz.

Peki, hangisinde yer almak bir podcast yayınına dinleyici sayısı açısından avantaj sağlıyor? Spotify mı, Apple mı? Bununla ilgili bir veri var mı?

Podcast kavramı Apple ile dünyaya yayıldı ve Apple uzun yıllar boyunca pazarın açık ara lideri oldu.
2019 yılı Ocak ayında Apple Podcast’ler (eski adıyla iTunes), yayıncı ve dinleyici toplamında dünya podcast pazarının yüzde 60’ına hakimken, Spotify sadece yüzde 10’da kalmış durumdaydı. Ancak Spotify, 2019 yılında podcast pazarına yaptığı 300 milyon doların üzerindeki yatırımının geri dönüşlerini hızla aldı ve her ay yeni bir ülkede daha liderliği ele geçirmeye başladı.

Bir örnek olarak aşağıda paylaştığımız Ağustos 2019 raporunda da görebileceğiniz gibi Türkiye Spotify’ın podcast pazarında liderliği Apple’dan aldığı ilk ülkelerden biri. (Bunda Android işletim sistemli telefonların kullanım sayısının diğer ülkelere göre fazla olmasının da etkisi var elbette.)
Bu bilgilerden yola çıkarak, Türkiye’yi hedefleyen bir podcast yayının en fazla dinleyiciye ulaşabilmesi için Spotify’da yer almasının en önemli koşul olduğunu açıkça söyleyebiliriz.
Yani, eğer bir podcast öncelikle Spotify ya da Apple’da yayında değilse, lider platformları kullanmamış ve dolayısıyla en kalabalık dinleyici grubunu kaçırmış oluyor. 

Bir önemli not da, Türkiye’nin 2019 yılının başından itibaren en hızlı genişleyen podcast pazarları listesinde ilk 5 ülke arasında yer alması.

Voxnest Ağustos 2019 Apple vs Spotify Podcast Pazar Karşılaştırması


Sonuç olarak, biz konuşmayı ve anlatmayı seven bir ülkeyiz, bundan hiçbirimizin şüphesi yok. Biraz da bu sebeple dünya çapında en hızlı gelişen podcast pazarlarından biriyiz.
Öyleyse bizce bunun keyfini çıkaralım, üretmeye ve dinlemeye devam edelim.

Türkçe Podcast Ekibi