Güncelleme Tarihi: 1 Temmuz 2022
Bu sayfada dönemsel olarak, turkcepodcast.com adresinde en çok (tekil) ziyaret edilen sayfalar baz alınarak hazırlanan "Top 100" listelerini yayınlıyoruz. Şu anda bu sayfada gördüğünüz güncel liste, 2022 yılının ikinci çeyreği (Nisan-Haziran arası 3 aylık süreç) boyunca elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hazırlanan listedir. Listenin hemen altında, bu listenin oluşturulma kriterleri ve ayrıca bu listeden bağımsız olarak podcast'lerin dinlenme raporları ile ilgili soru-cevap olarak hem yayıncılar, hem de dinleyiciler için açıklanmış detayları bulabilirsiniz.
İsimlerin üzerine tıklayarak o podcast'in bilgi sayfasına gidebilirsiniz.


TÜRKÇE PODCAST TOP 100


 1. Ortamlarda Satılacak Bilgi
 2. Biraz Konuşabilir miyiz?
 3. Nilay Örnek Soruyor, Nasıl Olunur?
 4. Meksika Açmazı
 5. Merdiven Altı Terapi
 6. Beyhan Budak - Kendine İyi Davran
 7. Mesut Süre ile Rabarba
 8. Barış Özcan ile 111 Hz
 9. Kafa Radyo
 10. Anlatamadım
 11. Bunu Ben De Yaparım
 12. O Tarz Mı?
 13. Fularsız Entellik
 14. Yeni Haller
 15. Varyete
 16. Olay Yeri: Suç Hikayeleri
 17. Yedi Çeşit Evet
 18. Bibliyoterapi
 19. Lüzumsuz Bilgiler - İlginç Haberler
 20. Burda Olan Burda Kalır
 21. Satori
 22. Kısa Dalga
 23. Evet Dünyayı Kurtarıyoruz
 24. Nereden Başlasam
 25. Ayça ile Ev Hali
 26. Bi' Gidene Soralım
 27. Nevşin Mengü Soruyor
 28. Fidiro Kahvesi
 29. Socrates GP
 30. Bu Mu Yani?
 31. 5 Dakikada Teknoloji Gündemi
 32. Kendimiz İçin Yapıyoruz
 33. Kaldığın Yerden
 34. Umarım Annem Dinlemez
 35. Doğan Cüceloğlu
 36. Ben Okurum
 37. Eksen
 38. Mitolojik İnciler
 39. Ahmet Ümit'in Romanlarından Radyo Tiyatrosu
 40. Odadaki Fil
 41. 42 Dakika
 42. Anda Kalmak
 43. Kalt'ın Podcast'i
 44. Pandora'nın Kutusu
 45. Mehmet Gürs ile İyi Yemek
 46. Midas
 47. Sunay Akın ile İşte O Çocuk
 48. Medyascope
 49. Sevin Okyay'la Polisiye Roman
 50. True Crime: Meçhule Giden Gemi
 51. Yoldayız Geliyor Musun?
 52. Marketing Türkiye
 53. Olay Şu Ki
 54. Sıfırdan Globale
 55. Vaillant ile Kafa Rahatlatan Sohbetler
 56. Kayıp Eşya Bürosu
 57. Rock Tarihinden Hikayeler
 58. Dünya Trendleri
 59. Yine Yeni Yeniden 90'lar
 60. Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu
 61. Esmiyor
 62. Geri Dönüyoruz
 63. Sürdürülebilirliği Konuşalım
 64. Klişel Gelişim
 65. Yeni Çilingir
 66. Annemin Plakları
 67. Kahverengi Yol Panoları
 68. Ünsal Ünlü
 69. Vasıtalar
 70. Kolay Değil
 71. Yeni Medya 451
 72. Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik
 73. Psikiyatri ve Duvarın Ardı
 74. Denizbank ile Öyküler Sesleniyor
 75. Hayata Dair Sohbetler
 76. Anadolu'nun Şifacı Kadınları
 77. Küçük Düşünürler
 78. Merak Listesi
 79. Zihnimin Kıvrımları
 80. Aposto
 81. Ketojenik Beslenme ve Intermittent Fasting
 82. Esra Sert
 83. Neydi Bu?
 84. Farklı Düşün
 85. MenEmen
 86. Psikolojik Meseleler
 87. Potacast
 88. Meta Cafe
 89. Ortaoyuncular
 90. Askhoes
 91. Boş İşler
 92. Genel Sesler
 93. Modern Sabahlar
 94. Frenchos ile Aramızda
 95. Kendimle Karşılaşmalar
 96. 8. Viraj
 97. Keşfedecek Çok Şey Var
 98. Swipeline
 99. Hollanda Expat Günlükleri
 100. Bunu Koymasak mı?

Buradaki Top 100 listesinin dışında da  podcast'ler keşfetmek için Türkçe Podcast Önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Türkçe Podcast Listeleri ve Genel Olarak Podcast Dinlenme Raporları Hakkında Sorular ve Cevaplar

Top 100 Listesi nedir?

Bu listeler, yayınlanma (güncellenme) tarihinin öncesindeki belirtilen dönemde  içinde turkcepodcast.com platformu üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesidir.
Sayfa içindeki arama bölümünün sonuçları, sosyal medyadan gelen ziyaretçiler, Google ve Yandex gibi arama motorlarıyla ulaşılanlar, en iyi podcast önerileri paylaşan önemli isimlerin yönlendirmeleri, bizzat podcast sahiplerinin kendi yayınlarında bu platformdan bahsetmeleri ya da sosyal medya hesaplarında adresleri paylaşmaları gibi birçok faktörün etkisiyle oluşan dengeli ve gerçekçi bir listedir. Manipüle edilmemesi için sayfa ziyaret sayısı değil, tekil ziyaret sayıları baz alınır.

Top 100 Listesi ne değildir?

Bu liste "Türkiye’nin En Çok Dinlenen Podcast’leri" listesi ya da "Dünyada En Çok Beğenilen Türkçe Podcast’ler" listesi değildir. Zaten teknik olarak böyle bir liste oluşturulabilmesi hiçbir ülke için mümkün değildir. Sebebini aşağıda bir sonraki sorunun cevabında açıkladık. Ancak bu listenin gerçekçi bir fikir verdiğini de özellikle belirtmek isteriz. Sayfa ziyaret sayılarımız ve Türkçe podcast pazarındaki güncel konumumuz, (önemli platformların verileriyle karşılaştırdığımızda da) bizi sağlıklı bir sıralamayla buluşturuyor.

Neden "En çok dinlenen Türkçe Podcast’ler diye bir liste oluşturulamaz!" diyorsunuz?

Podcast yayınlamak için kullanılan çok sayıda mecra var. Böyle bir liste oluşturabilmek için, yayın hizmeti veren tüm mecralardan dinlenme raporlarını edinmek gerekir. Daha pratik olmak istesek bile, dünya çapında bu hizmeti veren ve önemli sayıda Türkçe podcast yayınlarına da ev sahipliği yapan onlarca farklı platform var. Böyle bir raporlamaya ulaşmak neredeyse imkansız. RİAK’ın koordine ettiği Radyo Ölçümleri benzeri bir kurumsal çalışma yapılmadığı sürece de genel bir değerlendirme yapmak mümkün olmayacak. Bu şartlarda ortaya çıkacak her liste ya subjektiftir ya da belirli kriterler baz alınarak hazırlanmıştır. Biz de listemizin kriterlerini açıkça belirttik.

Spotify Podcast’ler listelerinde (ya da Apple Podcast'ler listelerinde) üst sıralarda olan bir podcast sizde neden çok daha aşağıda görünüyor?

Öncelikle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bu liste paylaşım tarihinin öncesindeki belirtilen süre içinde turkcepodcast.com üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesi. Öte yandan, bir konunun altını çizmek isteriz. Bir podcast yayınının gerçek anlamda en çok dinlenenlerin arasında girebilmesi için her şeyden önce mutlaka hem Spotify Podcast'ler hem de Apple Podcast'ler kataloglarında yer alması gerekiyor. Eğer bir podcast, yayını hangi podcast sağlayıcı üzerinden yapıyor olursa olsun, ayrıca bu iki mecradan herhangi birinde yayınlanmıyorsa, toplam podcast dinleme pazarının oldukça önemli bir oranına yayınını ulaştıramıyor demektir. Bu durumda Spotify ya da Apple listelerinden birinde üst sıralarda yer alsa bile, toplamda en çok dinlenenler arasına girebilmesi (sıradışı bir toplumsal durumun anlık tetiklemesi olmadığı sürece) matematiksel olarak mümkün değildir.
Spotify ve Apple’ın dinlenme sayılarına etkilerini de son bölümde verilerle açıkça anlattık.
(Sadece tek bir platformda yayınlanmasına rağmen etkisi yüksek olan istisnai örnekler elbette var ve listemizde de yer alabiliyor.)

Peki, hangisinde yer almak bir podcast yayınına dinleyici sayısı açısından avantaj sağlıyor? Spotify mı, Apple mı? Bununla ilgili bir veri var mı?

Podcast kavramı Apple ile dünyaya yayıldı ve Apple uzun yıllar boyunca pazarın açık ara lideri oldu.
2019 yılı Ocak ayında Apple Podcast’ler (eski adıyla iTunes), yayıncı ve dinleyici toplamında dünya podcast pazarının yüzde 60’ına hakimken, Spotify sadece yüzde 10’da kalmış durumdaydı. Ancak Spotify, 2019 yılında podcast pazarına yaptığı 300 milyon doların üzerindeki yatırımının geri dönüşlerini hızla aldı ve her ay yeni bir ülkede daha liderliği ele geçirmeye başladı.

Bir örnek olarak aşağıda paylaştığımız Ağustos 2019 raporunda da görebileceğiniz gibi Türkiye Spotify’ın podcast pazarında liderliği Apple’dan aldığı ilk ülkelerden biri. (Bunda Android işletim sistemli telefonların kullanım sayısının diğer ülkelere göre fazla olmasının da etkisi var elbette.)
Bu bilgilerden yola çıkarak, Türkiye’yi hedefleyen bir podcast yayının en fazla dinleyiciye ulaşabilmesi için Spotify’da yer almasının en önemli koşul olduğunu açıkça söyleyebiliriz.
Yani, eğer bir podcast öncelikle Spotify ya da Apple’da yayında değilse, lider platformları kullanmamış ve dolayısıyla en kalabalık dinleyici grubunu kaçırmış oluyor. 

Bir önemli not da, Türkiye’nin 2019 yılının başından itibaren en hızlı genişleyen podcast pazarları listesinde ilk 5 ülke arasında yer alması.

Voxnest Ağustos 2019 Apple vs Spotify Podcast Pazar Karşılaştırması


Sonuç olarak, biz konuşmayı ve anlatmayı seven bir ülkeyiz, bundan hiçbirimizin şüphesi yok. Biraz da bu sebeple dünya çapında en hızlı gelişen podcast pazarlarından biriyiz.
Öyleyse bizce bunun keyfini çıkaralım, üretmeye ve dinlemeye devam edelim.

Türkçe Podcast Ekibi