Güncelleme Tarihi: 1 Ekim 2020
Bu liste, güncelleme tarihinin öncesindeki son bir ay içinde turkcepodcast.com adresinde en çok (tekil) ziyaret edilen sayfalar baz alınarak hazırlanır. Listenin hemen altında, bu listenin oluşturulma kriterleri ve bu listeden bağımsız olarak podcast'lerin dinlenme raporları ile ilgili soru-cevap olarak hem yayıncılar, hem de dinleyiciler için açıklanmış detayları bulabilirsiniz.
İsimlerin üzerine tıklayarak o podcast'in bilgi sayfasına gidebilirsiniz.


TÜRKÇE PODCAST TOP 20


 1. Modern Sabahlar
 2. Nihat'la Muhabbet
 3. Merdiven Altı Terapi
 4. Ortaoyuncular
 5. Umarım Annem Dinlemez
 6. Mesut Süre ile Rabarba
 7. Nihat'la Sivrisinek
 8. Trend Topic
 9. Nilay Örnek Soruyor Nasıl Olunur?
 10. Gülünecek Bir Şey Göremiyorum
 11. Radyo Tiyatrosu
 12. Fularsız Entellik
 13. Bi Gidene Soralım
 14. Zihnimin Kıvrımları
 15. Odadaki Fil
 16. Ayak Kaydıran Şarkılar
 17. Burda Olan Burda Kalır
 18. Katılırsın Katılmazsın
 19. Frenchos ile Aramızda
 20. Anormal Şartlar Altında

Buradaki Top 20 listesinin dışında da  podcast'ler keşfetmek için Türkçe Podcast Önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Türkçe Podcast Top 20 Listesi ve Genel Olarak Podcast Dinlenme Raporları Hakkında Sorular ve Cevaplar

Top 20 Listesi nedir?

Bu liste, yayınlanma (güncellenme) tarihinin öncesindeki son 1 ay içinde turkcepodcast.com platformu üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesidir.
Sayfa içindeki arama bölümünün sonuçları, sosyal medyadan gelen ziyaretçiler, Google ve Yandex gibi arama motorlarıyla ulaşılanlar, en iyi podcast önerileri paylaşan önemli isimlerin yönlendirmeleri, bizzat podcast sahiplerinin kendi yayınlarında bu platformdan bahsetmeleri ya da sosyal medya hesaplarında adresleri paylaşmaları gibi birçok faktörün etkisiyle oluşan dengeli ve gerçekçi bir listedir. Manipüle edilmemesi için sayfa ziyaret sayısı değil, tekil ziyaret sayıları baz alınır.

Top 20 Listesi ne değildir?

Bu liste "Türkiye’nin En Çok Dinlenen Podcast’leri" listesi ya da "Dünyada En Çok Beğenilen Türkçe Podcast’ler" listesi değildir. Zaten teknik olarak böyle bir liste oluşturulabilmesi hiçbir ülke için mümkün değildir. Sebebini aşağıda bir sonraki sorunun cevabında açıkladık. Ancak bu listenin gerçekçi bir fikir verdiğini de özellikle belirtmek isteriz. Sayfa ziyaret sayılarımız ve Türkçe podcast pazarındaki güncel konumumuz, (önemli platformların verileriyle karşılaştırdığımızda da) bizi sağlıklı bir sıralamayla buluşturuyor.

Neden "En çok dinlenen Türkçe Podcast’ler diye bir liste oluşturulamaz!" diyorsunuz?

Podcast yayınlamak için kullanılan çok sayıda mecra var. Böyle bir liste oluşturabilmek için, yayın hizmeti veren tüm mecralardan dinlenme raporlarını edinmek gerekir. Daha pratik olmak istesek bile, dünya çapında bu hizmeti veren ve önemli sayıda Türkçe podcast yayınlarına da ev sahipliği yapan onlarca farklı platform var. Böyle bir raporlamaya ulaşmak neredeyse imkansız. RİAK’ın koordine ettiği Radyo Ölçümleri benzeri bir kurumsal çalışma yapılmadığı sürece de genel bir değerlendirme yapmak mümkün olmayacak. Bu şartlarda ortaya çıkacak her liste ya subjektiftir ya da belirli kriterler baz alınarak hazırlanmıştır. Biz de listemizin kriterlerini açıkça belirttik.

Spotify Podcast’ler listelerinde (ya da Apple Podcast'ler listelerinde) üst sıralarda olan bir podcast sizde neden çok daha aşağıda görünüyor?

Öncelikle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bu liste paylaşım tarihinin öncesindeki son 1 ay içinde turkcepodcast.com üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesi. Öte yandan, bir konunun altını çizmek isteriz. Bir podcast yayınının gerçek anlamda en çok dinlenenlerin arasında girebilmesi için her şeyden önce mutlaka hem Spotify Podcast'ler hem de Apple Podcast'ler kataloglarında yer alması gerekiyor. Eğer bir podcast, yayını hangi podcast sağlayıcı üzerinden yapıyor olursa olsun, ayrıca bu iki mecradan herhangi birinde yayınlanmıyorsa, toplam podcast dinleme pazarının oldukça önemli bir oranına yayınını ulaştıramıyor demektir. Bu durumda Spotify ya da Apple listelerinden birinde üst sıralarda yer alsa bile, toplamda en çok dinlenenler arasına girebilmesi (sıradışı bir toplumsal durumun anlık tetiklemesi olmadığı sürece) matematiksel olarak mümkün değildir.
Spotify ve Apple’ın dinlenme sayılarına etkilerini de son bölümde verilerle açıkça anlattık.
(Sadece tek bir platformda yayınlanmasına rağmen etkisi yüksek olan istisnai örnekler elbette var ve listemizde de yer alabiliyor.)

Uzun yıllardır radyo dinliyorum, podcast’leri de biliyorum. Listeniz çok saçma olmuş.

Aslında bu tavır, bizim cevap vermeyi tercih ettiğimiz bir jargon değil. Ama çeşitli sebeplerle böyle düşünenler de olduğunu, olabileceğini biliyoruz. (Ve evet, bu yorumu da gördük!)
Herşeyden önce, buradaki listeyi doğrudan Google Analytics raporlarından aldığımızı belirtelim.
Türkiye’deki podcast mecrasının gelişiminde öncülüğü radyo programlarının yaptığını ve başlangıçta o programlar sayesinde podcast kavramının dinleyiciler tarafından tanındığını hepimiz kabul ediyoruz. Hala da radyo programlarının podcast’lerinin oldukça popüler olduğu inkar edilemez bir gerçek. Ancak Türkiye’de artık radyo programları dışında da sadece podcast yayını olarak üretilen muhteşem içerikler var ve dinlenme oranlarında birçok radyo programını açık ara geride bırakıyorlar. Bu gerçeği kabul etmemek, yanlış olduğu kadar içerik üreten kişilere ve bu mecraya bütçe/mesai ayıran kurumlara -en hafif deyimle- büyük haksızlık olur.
Bu önyargıya takılıp kalmak yerine, ilgilendiğiniz bir konuyla ilgili podcast’leri incelemenizi öneririz. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Sizin tanımadığınız ya da hiç duymadığınız bir podcast, aslında çok kişi tarafından düzenli olarak takip ediliyor olabilir.

Siz kimsiniz peki? Bu konuda nasıl bu kadar ahkam kesebiliyorsunuz ve neden bu kadar uzun açıklamalar yapma gereği duydunuz?

Bir kuruma ya da medya grubuna bağlı değiliz. Kimseyi öne çıkarmak gibi bir niyetimiz ya da gizli çabamız yok. Objektifiz. Türkiye’de hızla büyüyen podcast dünyasının doğru zeminde oluşabilmesi ve iyi içerikler üretilebilmesi için bu platformu oluşturmuş bir ekibiz. Yıllar boyunca uluslararası bir mecraya hazırladığımız bu içeriği Türk podcast yayıncıları ve dinleyicilerine de sunmak istedik. Bu yüzden hakim olduğumuz konulardaki tespitlerimizi ve analizlerimizi burada paylaşmaya devam edeceğiz. Tam olarak da bu sebeple, burada ne yaptığımızı olabilecek en şeffaf haliyle anlatmak istedik.
Bu platformda bulunan listeleri ve önerileri de, podcast dünyasıyla yeni tanışan dinleyicilere bir başlangıç noktası sunabilmek için yayınlıyoruz ve konuk editörlerimize de fırsat sunarak bu çeşitliliği artıracağız.

Peki, hangisinde yer almak bir podcast yayınına dinleyici sayısı açısından avantaj sağlıyor? Spotify mı, Apple mı? Bununla ilgili bir veri var mı?

Podcast kavramı Apple ile dünyaya yayıldı ve Apple uzun yıllar boyunca pazarın açık ara lideri oldu.
2019 yılı Ocak ayında Apple Podcast’ler (eski adıyla iTunes), yayıncı ve dinleyici toplamında dünya podcast pazarının yüzde 60’ına hakimken, Spotify sadece yüzde 10’da kalmış durumdaydı. Ancak Spotify, 2019 yılında podcast pazarına yaptığı 300 milyon doların üzerindeki yatırımının geri dönüşlerini hızla aldı ve her ay yeni bir ülkede daha liderliği ele geçirmeye başladı.

Aşağıda paylaştığımız Ağustos 2019 raporunda da görebileceğiniz gibi Türkiye bu yıl Spotify’ın podcast pazarında liderliği Apple’dan aldığı ilk ülkelerden biri. (Bunda Android işletim sistemli telefonların kullanım sayısının diğer ülkelere göre fazla olmasının da etkisi var elbette.)
Bu bilgilerden yola çıkarak, Türkiye’yi hedefleyen bir podcast yayının en fazla dinleyiciye ulaşabilmesi için Spotify’da yer almasının en önemli koşul olduğunu açıkça söyleyebiliriz.
Yani, eğer bir podcast Spotify’da yayında değilse, lider platformu kullanmamış ve dolayısıyla en kalabalık dinleyici grubunu kaçırmış oluyor. 

Bir önemli not da, Türkiye’nin 2019 yılının başından itibaren en hızlı genişleyen podcast pazarları listesinde ilk 5 ülke arasında yer alması.

Voxnest Ağustos 2019 Apple vs Spotify Podcast Pazar Karşılaştırması


Sonuç olarak, biz konuşmayı ve anlatmayı seven bir ülkeyiz, bundan hiçbirimizin şüphesi yok. Biraz da bu sebeple dünya çapında en hızlı gelişen podcast pazarlarından biriyiz.
Öyleyse bizce bunun keyfini çıkaralım, üretmeye ve dinlemeye devam edelim.

Türkçe Podcast Ekibi