Güncelleme Tarihi: 1 Ocak 2021
Bu sayfada 2020 yılı boyunca, turkcepodcast.com adresinde en çok (tekil) ziyaret edilen sayfalar baz alınarak hazırlanan aylık "Top 20" listelerini yayınladık. Şu anda bu sayfada gördüğünüz güncel liste ise, 2020 yılı boyunca elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hazırlanan yıllık listedir. Listenin hemen altında, bu listenin oluşturulma kriterleri ve ayrıca bu listeden bağımsız olarak podcast'lerin dinlenme raporları ile ilgili soru-cevap olarak hem yayıncılar, hem de dinleyiciler için açıklanmış detayları bulabilirsiniz.
İsimlerin üzerine tıklayarak o podcast'in bilgi sayfasına gidebilirsiniz.


TÜRKÇE PODCAST TOP 100


 1. Nihat'la Muhabbet
 2. Modern Sabahlar
 3. Nilay Örnek Soruyor, Nasıl Olunur?
 4. Anormal Şartlar Altında
 5. Ortaoyuncular
 6. Mesut Süre ile Rabarba
 7. Umarım Annem Dinemez
 8. Merdiven Altı Terapi
 9. Nihat'la Sivrisinek
 10. Fularsız Entellik
 11. Yeni Haller
 12. Endişeli Psikolog
 13. Zihnimin Kıvrımları
 14. Burda Olan Burda Kalır
 15. Ayça ve Toni ile Ev Hali
 16. Frenchos ile Aramızda
 17. Popular Science Türkiye
 18. Gülünecek Bir Şey Göremiyorum
 19. Diyojen
 20. Trend Topic
 21. Bunu Ben De Yaparım
 22. Psikiyatrist Arzu Erkan Yüce
 23. Annemin Plakları
 24. Radyo Tiyatrosu
 25. Lüzumsuz Bilgiler
 26. Odadaki Fil
 27. O Tarz Mı?
 28. Teras Noir
 29. SBS Türkçe
 30. Beyhan Budak - Kendine İyi Davran
 31. Deniz Göktaş'a Ayıracak Vaktim Yok
 32. Socrates
 33. Biraz Konuşabilir Miyiz?
 34. Ünsal Ünlü
 35. Teyit.org T Cetveli
 36. Vasıtalar
 37. Ben Okurum
 38. Bu Mu Yani?
 39. Kabareden Naklen Okan Bayülgen
 40. Kısa Dalga
 41. Yeni Medya 451
 42. Yoldayız Geliyor Musun?
 43. Balon Haber Ajansı
 44. Yine Yeni Yeniden 90'lar
 45. Aposto
 46. Psikiyatri ve Duvarın Ardı
 47. Olay Şu Ki
 48. Bi' Gidene Soralım
 49. Müebbet Karantina
 50. Socrates FC
 51. Temas
 52. Şehir Hikayeleri
 53. 20'li Yaşlar
 54. Latin Lover
 55. Nereden Başlasam?
 56. Kendimiz İçin Yapıyoruz
 57. Nasıl Gidiyor Karantina?
 58. Kanepedeyiz
 59. Tahminatörler
 60. Ya Evde Yoksan
 61. Persona
 62. Olumlu Dünya
 63. Mitolojika
 64. Gerisi Hikaye
 65. Yalansavar
 66. Daktilo 1984
 67. AltEfDört
 68. Mental Klitoris
 69. Kutsal Motor
 70. Queer Troublemakers
 71. ODTÜ
 72. Mezun Hikayeleri
 73. Arkası Yarın
 74. Dip Çizgi
 75. Tottiler Messiler
 76. Onbir Onsekiz
 77. Gıda Dedektifi
 78. Lumost
 79. Bir Nevi Biyografi
 80. 42 Dakika
 81. Ha Geldi Ha Gelecek
 82. Katılırsın Katılmazsın
 83. Pod-Stop
 84. Ottoman History
 85. Sinan Güler'le Soyunma Odası
 86. Anlatsam Roman Olur
 87. Kalt'ın Podcast'i
 88. Karanlık Bölge
 89. Mutfaktan Sesler
 90. MenEmen
 91. Hürriyet
 92. Dünya Trendleri
 93. Mırıldandığım Öyküler
 94. Zeki Kayahan Coşkun ile Zekirdek
 95. Nöroblog
 96. Aklın Yolu
 97. Sote
 98. Dlimin Ucunda Kelimeler
 99. Bilgi
 100. Günün ve Güncelin Edebiyatı

Buradaki Top 100 listesinin dışında da  podcast'ler keşfetmek için Türkçe Podcast Önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Türkçe Podcast Listeleri ve Genel Olarak Podcast Dinlenme Raporları Hakkında Sorular ve Cevaplar

Top 20 (Top 100) Listesi nedir?

Bu listeler, yayınlanma (güncellenme) tarihinin öncesindeki son 1 ay (yıl) içinde turkcepodcast.com platformu üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesidir.
Sayfa içindeki arama bölümünün sonuçları, sosyal medyadan gelen ziyaretçiler, Google ve Yandex gibi arama motorlarıyla ulaşılanlar, en iyi podcast önerileri paylaşan önemli isimlerin yönlendirmeleri, bizzat podcast sahiplerinin kendi yayınlarında bu platformdan bahsetmeleri ya da sosyal medya hesaplarında adresleri paylaşmaları gibi birçok faktörün etkisiyle oluşan dengeli ve gerçekçi bir listedir. Manipüle edilmemesi için sayfa ziyaret sayısı değil, tekil ziyaret sayıları baz alınır.

Top 20 (Top 100) Listesi ne değildir?

Bu liste "Türkiye’nin En Çok Dinlenen Podcast’leri" listesi ya da "Dünyada En Çok Beğenilen Türkçe Podcast’ler" listesi değildir. Zaten teknik olarak böyle bir liste oluşturulabilmesi hiçbir ülke için mümkün değildir. Sebebini aşağıda bir sonraki sorunun cevabında açıkladık. Ancak bu listenin gerçekçi bir fikir verdiğini de özellikle belirtmek isteriz. Sayfa ziyaret sayılarımız ve Türkçe podcast pazarındaki güncel konumumuz, (önemli platformların verileriyle karşılaştırdığımızda da) bizi sağlıklı bir sıralamayla buluşturuyor.

Neden "En çok dinlenen Türkçe Podcast’ler diye bir liste oluşturulamaz!" diyorsunuz?

Podcast yayınlamak için kullanılan çok sayıda mecra var. Böyle bir liste oluşturabilmek için, yayın hizmeti veren tüm mecralardan dinlenme raporlarını edinmek gerekir. Daha pratik olmak istesek bile, dünya çapında bu hizmeti veren ve önemli sayıda Türkçe podcast yayınlarına da ev sahipliği yapan onlarca farklı platform var. Böyle bir raporlamaya ulaşmak neredeyse imkansız. RİAK’ın koordine ettiği Radyo Ölçümleri benzeri bir kurumsal çalışma yapılmadığı sürece de genel bir değerlendirme yapmak mümkün olmayacak. Bu şartlarda ortaya çıkacak her liste ya subjektiftir ya da belirli kriterler baz alınarak hazırlanmıştır. Biz de listemizin kriterlerini açıkça belirttik.

Spotify Podcast’ler listelerinde (ya da Apple Podcast'ler listelerinde) üst sıralarda olan bir podcast sizde neden çok daha aşağıda görünüyor?

Öncelikle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bu liste paylaşım tarihinin öncesindeki son 1 ay (1 yıl) içinde turkcepodcast.com üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesi. Öte yandan, bir konunun altını çizmek isteriz. Bir podcast yayınının gerçek anlamda en çok dinlenenlerin arasında girebilmesi için her şeyden önce mutlaka hem Spotify Podcast'ler hem de Apple Podcast'ler kataloglarında yer alması gerekiyor. Eğer bir podcast, yayını hangi podcast sağlayıcı üzerinden yapıyor olursa olsun, ayrıca bu iki mecradan herhangi birinde yayınlanmıyorsa, toplam podcast dinleme pazarının oldukça önemli bir oranına yayınını ulaştıramıyor demektir. Bu durumda Spotify ya da Apple listelerinden birinde üst sıralarda yer alsa bile, toplamda en çok dinlenenler arasına girebilmesi (sıradışı bir toplumsal durumun anlık tetiklemesi olmadığı sürece) matematiksel olarak mümkün değildir.
Spotify ve Apple’ın dinlenme sayılarına etkilerini de son bölümde verilerle açıkça anlattık.
(Sadece tek bir platformda yayınlanmasına rağmen etkisi yüksek olan istisnai örnekler elbette var ve listemizde de yer alabiliyor.)

Siz kimsiniz peki? Bu konuda nasıl bu kadar ahkam kesebiliyorsunuz ve neden bu kadar uzun açıklamalar yapma gereği duydunuz?

Bir kuruma ya da medya grubuna bağlı değiliz. Kimseyi öne çıkarmak gibi bir niyetimiz ya da gizli çabamız yok. Objektifiz. Türkiye’de hızla büyüyen podcast dünyasının doğru zeminde oluşabilmesi ve iyi içerikler üretilebilmesi için bu platformu oluşturmuş bir ekibiz. Yıllar boyunca uluslararası bir mecraya hazırladığımız bu içeriği Türk podcast yayıncıları ve dinleyicilerine de sunmak istedik. Bu yüzden hakim olduğumuz konulardaki tespitlerimizi ve analizlerimizi burada paylaşmaya devam edeceğiz. Tam olarak da bu sebeple, burada ne yaptığımızı olabilecek en şeffaf haliyle anlatmak istedik.
Bu platformda bulunan listeleri ve önerileri de, podcast dünyasıyla yeni tanışan dinleyicilere bir başlangıç noktası sunabilmek için yayınlıyoruz.

Peki, hangisinde yer almak bir podcast yayınına dinleyici sayısı açısından avantaj sağlıyor? Spotify mı, Apple mı? Bununla ilgili bir veri var mı?

Podcast kavramı Apple ile dünyaya yayıldı ve Apple uzun yıllar boyunca pazarın açık ara lideri oldu.
2019 yılı Ocak ayında Apple Podcast’ler (eski adıyla iTunes), yayıncı ve dinleyici toplamında dünya podcast pazarının yüzde 60’ına hakimken, Spotify sadece yüzde 10’da kalmış durumdaydı. Ancak Spotify, 2019 yılında podcast pazarına yaptığı 300 milyon doların üzerindeki yatırımının geri dönüşlerini hızla aldı ve her ay yeni bir ülkede daha liderliği ele geçirmeye başladı.

Bir örnek olarak aşağıda paylaştığımız Ağustos 2019 raporunda da görebileceğiniz gibi Türkiye Spotify’ın podcast pazarında liderliği Apple’dan aldığı ilk ülkelerden biri. (Bunda Android işletim sistemli telefonların kullanım sayısının diğer ülkelere göre fazla olmasının da etkisi var elbette.)
Bu bilgilerden yola çıkarak, Türkiye’yi hedefleyen bir podcast yayının en fazla dinleyiciye ulaşabilmesi için Spotify’da yer almasının en önemli koşul olduğunu açıkça söyleyebiliriz.
Yani, eğer bir podcast öncelikle Spotify ya da Apple’da yayında değilse, lider platformları kullanmamış ve dolayısıyla en kalabalık dinleyici grubunu kaçırmış oluyor. 

Bir önemli not da, Türkiye’nin 2019 yılının başından itibaren en hızlı genişleyen podcast pazarları listesinde ilk 5 ülke arasında yer alması.

Voxnest Ağustos 2019 Apple vs Spotify Podcast Pazar Karşılaştırması


Sonuç olarak, biz konuşmayı ve anlatmayı seven bir ülkeyiz, bundan hiçbirimizin şüphesi yok. Biraz da bu sebeple dünya çapında en hızlı gelişen podcast pazarlarından biriyiz.
Öyleyse bizce bunun keyfini çıkaralım, üretmeye ve dinlemeye devam edelim.

Türkçe Podcast Ekibi