Güncelleme Tarihi: 1 Nisan 2022
Bu sayfada 2020 yılı boyunca, turkcepodcast.com adresinde en çok (tekil) ziyaret edilen sayfalar baz alınarak hazırlanan aylık "Top 20" listelerini yayınladık. Şu anda bu sayfada gördüğünüz güncel liste ise, 2022 yılının ilk çeyreği (Ocak-Mart arası 3 aylık süreç) boyunca elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hazırlanan listedir. Listenin hemen altında, bu listenin oluşturulma kriterleri ve ayrıca bu listeden bağımsız olarak podcast'lerin dinlenme raporları ile ilgili soru-cevap olarak hem yayıncılar, hem de dinleyiciler için açıklanmış detayları bulabilirsiniz.
İsimlerin üzerine tıklayarak o podcast'in bilgi sayfasına gidebilirsiniz.


TÜRKÇE PODCAST TOP 100


 1. Biraz Konuşabilir miyiz?
 2. Ortamlarda Satılacak Bilgi
 3. Meksika Açmazı
 4. Barış Özcan ile 111 Hz
 5. Nilay Örnek Soruyor, Nasıl Olunur?
 6. Mesut Süre ile Rabarba
 7. Beyhan Budak - Kendine İyi Davran
 8. Kafa Radyo
 9. Yeni Haller
 10. Bunu Ben De Yaparım
 11. O Tarz Mı?
 12. Bibliyoterapi
 13. Burda Olan Burda Kalır
 14. Doğan Cüceloğlu
 15. Mehmet Gürs ile İyi Yemek
 16. Yedi Çeşit Evet
 17. Merdiven Altı Terapi
 18. Bi' Gidene Soralım
 19. Endişeli Psikolog
 20. Frenchos ile Aramızda
 21. Lüzumsuz Bilgiler - İlginç Haberler
 22. Sinema ve Dizi Gündemi
 23. Radyo Tiyatrosu
 24. Midas
 25. Bu Mu Yani?
 26. Farklı Düşün
 27. Kaldığın Yerden
 28. Mitolojik İnciler
 29. Odadaki Fil
 30. Umarım Annem Dinlemez
 31. Ayça ve Toni ile Ev Hali
 32. Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu
 33. Bilinçli Geyik
 34. Gülünecek Bir Şey Göremiyorum
 35. Yeni Medya 451
 36. Kısa Dalga
 37. Olay Şu Ki
 38. Medyascope
 39. Yoldayız Geliyor Musun?
 40. Caz Karavanı
 41. Annemin Plakları
 42. Ortaoyuncular
 43. Keşfedecek Çok Şey Var
 44. Fularsız Entellik
 45. Anlatamadım
 46. Günümüzün Dünyası
 47. Tarihin Öteki Yüzü
 48. Zihnimin Kıvrımları
 49. Ben Okurum
 50. Eksen
 51. Sote
 52. 42 Dakika
 53. Nereden Başlasam
 54. Yine Yeni Yeniden 90'lar
 55. 8. Viraj
 56. Olay Yeri: Suç Hikayeleri
 57. Fidiro Kahvesi
 58. Psikolojik Meseleler
 59. Sevin Okyay'la Polisiye Roman
 60. Modern Sabahlar
 61. Sunay Akın ile İşte O Çocuk
 62. Yol Arkadaşım
 63. Mutfaktan Sesler
 64. Klişel Gelişim
 65. Kendimiz İçin Yapıyoruz
 66. Esmiyor
 67. Ketojenik Beslenme ve Intermittent Fasting
 68. Chorus
 69. Potacast
 70. Azra Kohen Öneriyor
 71. Kim Bu Veganlar
 72. True Crime: Meçhule Giden Gemi
 73. Ünsal Ünlü
 74. Nilay Örnek ile Yolculuk Nereye
 75. Varyete
 76. Psikiyatri ve Duvarın Ardı
 77. Sürdürülebilirliği Konuşalım
 78. İşin Özü Dijitalleşme
 79. Vasıtalar
 80. Sıfırdan Globale
 81. Salon Sporu
 82. Haydi
 83. MenEmen
 84. Dünya Trendleri
 85. Popular Science Türkiye
 86. Rock Tarihinden Hikayeler
 87. Keyfimin Kahyaları
 88. Aposto
 89. Hayata Dair Sohbetler
 90. Anadolu'nun Şifacı Kadınları
 91. Restoran Açmak Herkesin Harcı mı?
 92. Ahmet Ümit'in Romanlarından Radyo Tiyatrosu
 93. Kendine Ait Bir Oda
 94. Kafa Rahatlatan Sohbetler
 95. Yasemin Şefik +1
 96. Kayıp Eşya Bürosu
 97. Mikrofonika
 98. Laflijazz
 99. Genel Sesler
 100. Kendimle Karşılaşmalar

Buradaki Top 100 listesinin dışında da  podcast'ler keşfetmek için Türkçe Podcast Önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Türkçe Podcast Listeleri ve Genel Olarak Podcast Dinlenme Raporları Hakkında Sorular ve Cevaplar

Top 20 (Top 100) Listesi nedir?

Bu listeler, yayınlanma (güncellenme) tarihinin öncesindeki son 1 ay (yıl) içinde turkcepodcast.com platformu üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesidir.
Sayfa içindeki arama bölümünün sonuçları, sosyal medyadan gelen ziyaretçiler, Google ve Yandex gibi arama motorlarıyla ulaşılanlar, en iyi podcast önerileri paylaşan önemli isimlerin yönlendirmeleri, bizzat podcast sahiplerinin kendi yayınlarında bu platformdan bahsetmeleri ya da sosyal medya hesaplarında adresleri paylaşmaları gibi birçok faktörün etkisiyle oluşan dengeli ve gerçekçi bir listedir. Manipüle edilmemesi için sayfa ziyaret sayısı değil, tekil ziyaret sayıları baz alınır.

Top 20 (Top 100) Listesi ne değildir?

Bu liste "Türkiye’nin En Çok Dinlenen Podcast’leri" listesi ya da "Dünyada En Çok Beğenilen Türkçe Podcast’ler" listesi değildir. Zaten teknik olarak böyle bir liste oluşturulabilmesi hiçbir ülke için mümkün değildir. Sebebini aşağıda bir sonraki sorunun cevabında açıkladık. Ancak bu listenin gerçekçi bir fikir verdiğini de özellikle belirtmek isteriz. Sayfa ziyaret sayılarımız ve Türkçe podcast pazarındaki güncel konumumuz, (önemli platformların verileriyle karşılaştırdığımızda da) bizi sağlıklı bir sıralamayla buluşturuyor.

Neden "En çok dinlenen Türkçe Podcast’ler diye bir liste oluşturulamaz!" diyorsunuz?

Podcast yayınlamak için kullanılan çok sayıda mecra var. Böyle bir liste oluşturabilmek için, yayın hizmeti veren tüm mecralardan dinlenme raporlarını edinmek gerekir. Daha pratik olmak istesek bile, dünya çapında bu hizmeti veren ve önemli sayıda Türkçe podcast yayınlarına da ev sahipliği yapan onlarca farklı platform var. Böyle bir raporlamaya ulaşmak neredeyse imkansız. RİAK’ın koordine ettiği Radyo Ölçümleri benzeri bir kurumsal çalışma yapılmadığı sürece de genel bir değerlendirme yapmak mümkün olmayacak. Bu şartlarda ortaya çıkacak her liste ya subjektiftir ya da belirli kriterler baz alınarak hazırlanmıştır. Biz de listemizin kriterlerini açıkça belirttik.

Spotify Podcast’ler listelerinde (ya da Apple Podcast'ler listelerinde) üst sıralarda olan bir podcast sizde neden çok daha aşağıda görünüyor?

Öncelikle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bu liste paylaşım tarihinin öncesindeki belirtilen süre içinde turkcepodcast.com üzerinde en çok ziyaret edilen podcast sayfaları listesi. Öte yandan, bir konunun altını çizmek isteriz. Bir podcast yayınının gerçek anlamda en çok dinlenenlerin arasında girebilmesi için her şeyden önce mutlaka hem Spotify Podcast'ler hem de Apple Podcast'ler kataloglarında yer alması gerekiyor. Eğer bir podcast, yayını hangi podcast sağlayıcı üzerinden yapıyor olursa olsun, ayrıca bu iki mecradan herhangi birinde yayınlanmıyorsa, toplam podcast dinleme pazarının oldukça önemli bir oranına yayınını ulaştıramıyor demektir. Bu durumda Spotify ya da Apple listelerinden birinde üst sıralarda yer alsa bile, toplamda en çok dinlenenler arasına girebilmesi (sıradışı bir toplumsal durumun anlık tetiklemesi olmadığı sürece) matematiksel olarak mümkün değildir.
Spotify ve Apple’ın dinlenme sayılarına etkilerini de son bölümde verilerle açıkça anlattık.
(Sadece tek bir platformda yayınlanmasına rağmen etkisi yüksek olan istisnai örnekler elbette var ve listemizde de yer alabiliyor.)

Peki, hangisinde yer almak bir podcast yayınına dinleyici sayısı açısından avantaj sağlıyor? Spotify mı, Apple mı? Bununla ilgili bir veri var mı?

Podcast kavramı Apple ile dünyaya yayıldı ve Apple uzun yıllar boyunca pazarın açık ara lideri oldu.
2019 yılı Ocak ayında Apple Podcast’ler (eski adıyla iTunes), yayıncı ve dinleyici toplamında dünya podcast pazarının yüzde 60’ına hakimken, Spotify sadece yüzde 10’da kalmış durumdaydı. Ancak Spotify, 2019 yılında podcast pazarına yaptığı 300 milyon doların üzerindeki yatırımının geri dönüşlerini hızla aldı ve her ay yeni bir ülkede daha liderliği ele geçirmeye başladı.

Bir örnek olarak aşağıda paylaştığımız Ağustos 2019 raporunda da görebileceğiniz gibi Türkiye Spotify’ın podcast pazarında liderliği Apple’dan aldığı ilk ülkelerden biri. (Bunda Android işletim sistemli telefonların kullanım sayısının diğer ülkelere göre fazla olmasının da etkisi var elbette.)
Bu bilgilerden yola çıkarak, Türkiye’yi hedefleyen bir podcast yayının en fazla dinleyiciye ulaşabilmesi için Spotify’da yer almasının en önemli koşul olduğunu açıkça söyleyebiliriz.
Yani, eğer bir podcast öncelikle Spotify ya da Apple’da yayında değilse, lider platformları kullanmamış ve dolayısıyla en kalabalık dinleyici grubunu kaçırmış oluyor. 

Bir önemli not da, Türkiye’nin 2019 yılının başından itibaren en hızlı genişleyen podcast pazarları listesinde ilk 5 ülke arasında yer alması.

Voxnest Ağustos 2019 Apple vs Spotify Podcast Pazar Karşılaştırması


Sonuç olarak, biz konuşmayı ve anlatmayı seven bir ülkeyiz, bundan hiçbirimizin şüphesi yok. Biraz da bu sebeple dünya çapında en hızlı gelişen podcast pazarlarından biriyiz.
Öyleyse bizce bunun keyfini çıkaralım, üretmeye ve dinlemeye devam edelim.

Türkçe Podcast Ekibi