Podcast Nedir?

Podcast Yayıncılığı dünyanın en yeni yayın mecrası diyerek başlayabiliriz.

Podcast Nedir sorusunu önce Wikipedia'dan bir tanımla cevaplayalım.

Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin internet üzerinden -genellikle feed yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.

Dünya genelinde podcast yayıncılığı özel konulardaki yayın paylaşımlarıyla başlamış olsa da, Türkiye'de öncelikle popüler radyo programlarının kayıtlarının web sitelerinde yayınlanması sayesinde podcast'lerle tanıştık. Ardından özel programlarla buluştuk.

Podcast kelimesi aslında iPod ve Casting kelimelerinin bileşiminden oluşuyor ve bir nevi ses ve/veya görüntü dosyalarının internet üzerinden dağıtılarak paylaşılması anlamına geliyor. Ancak daha anlaşılır şekliye sesli sosyal medya diye tanımlamalar da mevcut.

Podcast yayıncılığı, dileyen herkesin kendine bir ifade platformu oluşturabilmesinin en kolay yollarından biri. Kolay üretiliyor, kolay paylaşılıyor ve isteyen herkes istediği her şeyi yayınlayabiliyor. Bu yüzden de Apple'ın ardından Spotify gibi önemli yayıncılık platformları da podcast yayıcılığına önemli yatırımlar yapıyor.

Türkiye'de bazı radyo gruplarının üretimlerinin yanında sadece podcast üreten oluşumlar da görüyoruz. Podcast sayısının artmasıyla birlikte seçeneklerin çoğalmasının, yayıncıları da daha özenli ve rekabetçi olmaya iteceği açıkça görülebiliyor. Bu yüzden iyi içerik kadar iyi teknik de önem kazanmaya başlıyor.

Siz de podcast yayıncılığıyla ilgileniyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, temel bilgiler için Podcast Yayınlamak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Biz de turkcepodcast.com olarak çok değişik mecralarda dağınık bir şekilde bulunan podcast'leri bir araya getirmek ve dilediğinizde her türden podcast'lere ulaşabileceğiniz bir platform oluşturmak istedik. Şimdi dilerseniz ana sayfamıza dönebilir, popüler podcastler'i inceleyebilir, bir kategori seçebilir ya da Top 100 listemizde bir keşife çıkabilirsiniz.

turkcepodcast.com ile ilgili merak ettikleriniz için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı inceleyebilirsiniz.